Stále je venku chladno, a tak si ještě můžete upéct tenhle “zahřívací” skořicový koláč. Skořice je velmi zdravá, má nejen dezinfekční a antibiotické účinky, ale především stimuluje krevní oběh a díky tomu, že Vám rozproudí krev, tak Vás i zahřeje. Rozhodně doporučuji skořici ceylonskou, která je aromatičtější – zvlášť v tomto koláči je to důležité.
Křehké těsto
180 g hladké mouky
20 g bramborového škrobu
50 g moučkového cukru
100 g vychlazeného másla
70 g ledové vody
Mouku promícháme s cukrem a bramborovým škrobem, přidáme na menší kousky nakrájené vychlazené máslo, ledovou vodu a velmi krátce (aby se máslo příliš nerozpustilo) vypracujeme hutné těsto. Z těsta vyválíme plát a vložíme do koláčové formy o ∅ 24 cm, přitlačíme jej k okrajům formy a na horní hraně seřízneme. Těsto na dně formy propícháme vidličkou, položíme na něj pečicí papír a nasypeme zátěž (fazole, keramzit, speciální keramické kuličky), aby se těsto při pečení nevypouklo.
Pečeme 15 minut v troubě předehřáté na 180°C s ventilátorem, poté sundáme zátěž a dopečeme dalších 10 minut.
Krém
500 ml mléka
50 g třtinového cukru
2 lžíce mleté skořice
30 g hladké mouky
20 g bramborového škrobu
5 žloutků (bílky nevyhazujte, můžete je zamrazit a použít později na bílkové pečivo)
Polovinu mléka svaříme s třtinovým cukrem a skořicí. Druhou polovinu mléka ušleháme se žloutky, moukou a škrobem. Tuto směs přilijeme za stálého míchání k vroucímu mléku. Vaříme za stálého míchání, dokud nevznikne hustý puding.
Puding přelijeme na předpečený korpus, uhladíme a dáme péct na 30 minut do trouby vyhřáté na 175°C s ventilátorem.
Po upečení necháme vychladnout ve formě na roštu. V misce promícháme lžíci moučkového cukru a lžičku mleté skořice. Po vychladnutí koláč opatrně vyjmeme z formy a poprášíme cukrem se skořicí.