
Sezona medvědího česneku už pomalu končí, protože začíná kvést, ale pokud ještě nějaké lístky máte, tak si můžete upéct tenhle světlý pšeničný chléb. V obchodě měl velký úspěch.
Těsto na 950 g bochník
200 g aktivního pšeničného kvásku (100% hydratace)
450 g hladké pšeničné mouky
50 g celozrnné pšeničné mouky
250 g vlažné vody
14 g soli
15 listů medvědího česneku
Kvásek smícháme s vlažnou vodou, přisypeme do něj prosáté mouky a sůl. Uhněteme hladké elastické těsto, které je jen nepatrně lepivé. Hníst musíme 10 minut, aby došlo k uvolnění lepku.
Připravené těsto dáme do mísy, poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2½ hodiny. Každých 50 minut těsto odvzdušníme jeho přeložením na půl.
Medvědí česnek nasekáme na menší kousky. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, roztáhneme je na placku, tu posypeme medvědím česnekem a srolujeme ji jako roládu. Okraje těsta přehneme nahoru a bochník vložíme do dobře pomoučené pedigové ošatky. Přikryjeme utěrkou a necháme kynout cca 2 hodiny na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Ošatku můžeme dát také do igelitového sáčku a umístit na celou noc až 24 hodin do ledničky.
Před pečením nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a půl hodiny je nahříváme na 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chleba na lopatu nebo prkýnko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce, jehož dno předem poprášíme hrubou moukou. Bochník lehce postříkáme vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Po vložení chleba do trouby snížíme teplotu na 230°C, pečeme 20 minut v přikrytém hrnci, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 200°C a pečeme dalších 20 minut. Vypneme troubu a chleba v ní ještě 10 minut necháme dojít.
Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.
Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Proto přidejte do trouby na spodní zásuv hluboký plech s vařící vodou, který po 20 minutách vytáhnete.



Vypadá báječně! Ráda vyzkouším 😉
Skvělý nápad!
NEPLECHA NA PLECHU
čupr chleb.
Krásný bochníček 🙂 miluju ty praskance 🙂
Bochníček jak malovaný ♥ krásná práce !!! Přeji krásné jarní dny , Iva