Dýňové gnocchi či česky noky je mé oblíbené podzimní jídlo. Nejdou připravovat ze všech dýní, je na ně potřeba pevnější, méně vodnatá dýně. Nejvíce se k jejich přípravě používá dýně Marina di Chioggia, která se u nás velmi těžce shání. Osvědčila se mi muškátová, máslová a turecký turban. Určitě je nezkoušejte z hokaida, udělala jsem to už za vás :-). Pyré z něj je moc řídké, do těsta se musí zapracovat více mouky, a noky jsou potom „žvýkací“.
Nejlepší jsou jen tak s máslem či šalvějovým máslem a pecorinem nebo sýrem typu Grana. Využít je můžete i jako přílohu k pečeným či dušeným masům. Ovšem, se smetanovou omáčkou z čerstvě nasbíraných hříbků, také nebyly k zahození!
Dýňové pyré
1 dýně máslová, muškátová, turecký turban
Dýni rozkrojíme na poloviny, vydlabeme semínka a položíme řezem na horu na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme 30 až 45 minut v troubě vyhřáté na 170°C, dokud dužina nezměkne.
Upečenou dužinu vydlabeme a rozmixujeme ji ve food procesoru na pyré. Přebytečné dýňové pyré můžete zamrazit a využít na další dýňové recepty, které najdete tu.
Dýňové gnocchi
300 g dýňového pyré
180 g hladké mouky
50 g semolinové mouky
1 lžička soli
½ lžičky mletého muškátového oříšku
špetka mletého pepře
Mouky nasypeme na vál na hromádku, přidáme sůl, muškátový oříšek, pepř a promícháme. V mouce vytvoříme důlek, do kterého dáme dýňové pyré. Vidličkou a následně prsty vypracujeme kompaktní těsto. Těsto se nesmí zpracovávat příliš dlouho, obdobně jako na bramborové knedlíky, aby příliš nezměklo. Také se do něj nesmí zapracovat moc mouky, noky by byly hutné a tvrdé.
Těsto rozdělíme na čtyři díly, z každého vyválíme váleček o ∅ 2 cm, válečky nakrájíme na špalíčky široké cca 1 cm. Každý špalíček svineme přes hroty zadní strany vidličky a klademe na vál poprášený moukou.
Do většího hrnce dáme vařit vodu, vařící vodu osolíme, a vkládáme do ní noky. Promícháme, aby se nepřichytily ke dnu. Po vyplavání na hladinu vaříme ještě 2 minuty. Po uvaření vyjmeme z vody pěnovačkou, necháme okapat a rovnou klademe na talíř.
Šalvějové máslo
100 g přepuštěného másla
1 lžíce olivového oleje
30 lístků čerstvé šalvěje
V malém kastrolku na mírném plameni rozehřejeme máslo s olejem a krátce v něm osmažíme lístky šalvěje. Měly by po usmažení křupat jak brambůrky, ale mít stále zelenou barvu.
Podávání
pecorino
šalvějové lístky
šalvějové máslo
Noky polijeme šalvějovým máslem, nastrouháme na ně pecorino a položíme několik lístků usmažené šalvěje.