Tyhle koláčky z tvarohového těsta jsou náš letošní hit rebarborové sezony! Už jsme je dělali několikrát a pokaždé se po nich jen zapráší. Nejsou moc sladké, tvarohové těsto je křehoučké a vláčné a rebarbora se k němu parádně hodí. Rozhodně je neošiďte o polevu s pomerančovou kůrou, protože ta tomu celému dodává šmrnc a vyrovnává kyselost rebarbory. Můžete vyrobit i jeden větší koláč, ale u mě osobně vedou malé koláčky, je tam totiž víc toho skvělého těsta :-). Jsem zvědavá, jestli Vám budou také tak chutnat. Inspirace z Kwestii smaku.
Těsto na 18 koláčků
125 g měkkého tvarohu
125 g změklého másla
30 g moučkového cukru
10 g vanilkového cukru
150 g hladké mouky
Tvaroh utřeme spolu s máslem a oběma cukry. Následně do těsta vmícháme hladkou mouku. Těsto je po vypracování lehce lepivé. Vytvoříme z něj kouli, tu zabalíme do potravinářské folie a těsto necháme 30 minut vychladit v ledničce.
Rebarborová náplň
2 ks rebarbory
3 lžíce tužší jahodové marmelády nebo džemu
1 žloutek
Rebarboru omyjeme, oloupeme a nakrájíme na špalíčky široké 1 cm. Budeme jich potřebovat 54. Do misky dáme marmeládu, nasypemem do ní nakrájenou rebarboru a dobře ji promícháme, aby se obalila v marmeládě.
Vychlazené těsto rozválíme na plát silný asi 4 mm. Z těsta vykrajujeme kolečka o ∅ 9 cm. Kolečka naskládáme v nepříliš velkých rozestupech na plech vyložený pečicím papírem. Okraje těsta potřeme žloutkem a na třech stranách těsto přehneme trochu do středu kruhu, tím vznikne trojúhelník. Do vrcholů trojúhelníku položíme jeden kousek rebarbory. Zbytky marmelády z misky můžete dát do středu koláčků mezi rebarboru.
Pečeme 20 minut v troubě vyhřáté na 180°C, horkovzduch 160°C. Upečené necháme úplně vychladnout na roštu.
Pomerančová poleva
2 lžíce sladké smetany
moučkový cukr (cca 120 g)
1 lžička pomerančové kůry
20 g mandlových lupínků
Mandlové lupínky lehce opražíme na sucho na pánvi. Cukr prosejeme a utřeme se smetanou. Musí vzniknout hladká a jednolitá poleva, která se lehce táhne a jen velmi pomalu stéká z vařečky. Pokud je poleva moc řídká, přidáme cukr, pokud moc hutná, smetanu nebo pomerančovou šťávu. Na závěr do polevy zamícháme čerstvě nastrouhanou pomerančovou kůru.
Polevu dáme do igelitového sáčku, ustřihneme špičku a nastříkáme ji na koláčky a posypeme ji mandlemi. Necháme chvíli zaschnout a podáváme.
Varianta jeden větší koláč
Připravené vychlazené těsto rozválíme a vložíme do formy na koláč o ∅ 24 cm, nebo obdélníkové 35 x 12 cm. Nejlépe s odnímatelným dnem. Těsto dobře přimáčkneme i k bokům formy, položíme na něj pečicí papír a na ten nasypeme zátěž (fazole, keramzit, speciální keramické kuličky). Pečeme 15 minut v troubě vyhřáté na 200°C. U této varianty není potřebný žloutek na potření těsta.
Omytou a oloupanou rebarboru nakrájíme u obdélníkové formy na špalíčky dlouhé tak, aby byly přes celou její šířku, u kulaté formy na centimetrové kousky. Rebarboru obalíme v marmeládě a naskládáme ji na předpečený korpus. Zbylou marmeládu z misky nalijeme nahoru na rebarboru. Pečeme 20 až 30 minut v troubě vyhřáté na 180°C, horkovzduch 160°C. Upečené necháme úplně vychladnout na roštu a ozdobíme polevou a mandlemi.
Dobrý den, můžu se zeptat, kde jste pořídila tu obdélníkovou formu, která je na poslední fotce? Děkuju 🙂
Dobrý den, je z Anglie od firmy Alan Silverwood.
Rebarboru miluju a u nás se jí i dost daří … takže ti moc. Marynko, děkuju za recept …. koláčky i druhá verze v té podlouhlé formě to vypadají úžasně … pa, pa Marki
Tak to závidím, u nás se rebarboře bohužel nedaří a to já bych se jí fakt mohla ujíst. Díky, Marki.
Jsou úžasné .. pro příště vím, že jedna várka je málo 😉 🙂
To jsem tam zapoměla dopsat :-), také je uždělám rovnou z dvojité dávky! Díky
Pozor, koláčky jsou návykové! Jeden kousek nestačí.
No prostě nádhera! Marynko, ty mě teda pěkně týráš, kdo se na ty tvoje laskominy má dívat a číst si o nich. Teď mám strašné nutkání jít do lednice a ukrojit si tam Karl-Gustav tårtu (v bezlepkové verzi, s pařížskou šlehačkou a zdobením alá beruška).
Vyměním kus za kus 🙂