Když potřebujete dort, který vydrží dvouhodinovou cestu autobusem z Brna do Vídně a potom ještě další dvě hodiny chození po městě, tak doporučuji určitě sernik nebo také cheesecake. Všechno tohle přežil bez újmy a oslavenec jej dostal v jednom kuse :-). Jen škoda, že jsem netušila, že nemá rád borůvky. Alespoň se krásně podělil se svou sestřičkou, dort se tak krájel i vodorovně a oba byli spokojení.
Z podzimní Vídně rozhodně doporučuji navštívit Grinzing a vinice nad ním. Úchvatný pohled na město přes barvící se listy révy vinné, místní obdoba našeho burčáku Sturm, Grüner Veltliner a dýňové speciality rozhodně stojí za to vydrápat se na Kahlenberg. A v Grinzingu je skvělá konečná zastávka šaliny!
Křehké těsto
125 g hrubé mouky
60 g másla
40 g moučkového cukru
1 žloutek
20 g kysané smetany
4 g prášku do pečiva
špetka soli
Mouku prosejeme spolu s cukrem a práškem do pečiva, zamícháme do ní sůl a vanilku. Přidáme máslo nakrájené na kostičky, žloutek, kysanou smetanu a vypracujeme těsto.
Dno dortové formy o ∅ 23 cm vyložíme pečicím papírem a zvnějšku ji obalíme v několika vrstvách alobalu, aby se do ní při pečení ve vodní lázni nedostala voda. Po celém dnu formy rozmačkáme rukou těsto, to propícháme vidličkou a dáme na 30 minut chladit do ledničky.
Vychlazené těsto pečeme 15 minut v troubě vyhřáté na 160°C s horkovzduchem.
Drobenka
60 g másla
30 g hrubé mouky
30 g hladké mouky
60 g moučkového cukru
½ lžičky čerstvě nastrouhané citronové kůry
Máslo necháme roztopit. Mouky s cukrem a citronovou kůrou promícháme v míse a přilijeme k nim máslo, prohněteme prsty nebo vidličkou tak, aby vznikly hrudky.
Tvarohová náplň
750 g tvarohu (v kostkách)
3 vejce
1 plechovka kondenzovaného slazeného mléka (365 g)
1 lžíce bramborového škrobu
1 lžíce hladké mouky
1 lžička čerstvě nastrouhané citronové kůry
¼ l borůvek
Tvaroh 3x pomeleme na mlýnku na maso nebo jej můžete také posekat ve food processoru, tvaroh bude jemnější a hladší, ale nebude tak řídký, jako ten ve vaničkách.
Do tvarohu zamícháme postupně vejce jedno po druhém, kondenzované mléko, škrob, mouku a citronovou kůru. Tvaroh nešlehejte, aby se do něj nedostalo příliš mnoho vzduchu. Směs nalijeme na lehce vychladlý korpus z křehkého těsta, posypeme borůvkami a drobenkou
Formu vložíme do hlubšího plechu, nalijeme do něj vařící vodu a plech umístíme na střední příčku trouby. Pečeme 70 minut při teplotě 150°C s horkovzduchem. Po upečení formu vyjmeme z vodní lázně a alobalu, vrátíme do trouby a necháme chladnout v pootevřené vypnuté troubě 1 hodinu, poté jej vytáhneme a na chladném místě jej necháme ve formě odležet ještě alespoň 5 hodin.
Vinice na Nussbergu |
Josefinenhütte |
Oktogon am Himmel |
Sturm se tradičně podává v čtvrtlitrovém kryglíku |
Dýňový krém s dýňovým olejem |
Vinice nad Grinzingem |
Tento koláč jsem udělala před pár dny a je to skutečně božská mana!!! Zmizel během dvou dnů, je to delikatesa. Tvaroh jsem nasekala ručním mixérem a byl snad dostatečně jemný (na mlýnek jsem neměla nervy 🙂
Moc děkuji za tento vynikající recept! 🙂
Výborný recept – sice jsem použil jen vaničkový tvaroh a borůvky nahradil ostružinami, ale výsledek stejně stál za to 🙂 Děkuji za inspiraci!
Ostružiny byly určitě skvělá volba. Taky bych si dala říct.
Maryno, jsi úžasná, opravdu neskutečně šikovná osůbka, peču podle tvých receptů, těch méně složitých a zatím myslím mají úspěch. Sice ani jeden z mých výtvorů nebyl zatím tak krásný jako ty tvoje, ale věřím že se budu postupně zdokonalovat neboť opakování je matka moudrosti. Hodně zdaru a zdraví přeji a jen tak dál!
Děkuji
NO krásný to máš, Mary. Já borůvky miluju, mně nedělají problém. Pro příště. Mmch – kde pracuju víš…
🙂 nejen borůvky, že? Spíš můžeme dát zase konečně někdy ten oběd, co?