100% žitný kyselejší chléb s hutnou vlhčí střídou. V původním receptu z knihy The Art of Handmade Bread od Dana Leparda jsem vyměnila část vody za syrovátku a přidala dýňová semínka.
Zápara
140 g vařící vody
100 g ohřáté syrovátky
60 g žitné chlebové mouky
Všechny suroviny smícháme, vznikne hutné těstíčko. Misku přikryjeme potravinářskou fólií a necháme ji stát několik hodin v teple, klidně jeden celý den.
Těsto
celá zápara
200 g aktivního žitného kvásku (100% hydratace) – nejlépe z hladké chlebové mouky
300 g žitné chlebové mouky
50 g syrovátky
12 g soli
40 g vyloupaných dýňových semínek
Dýňová semínka krátce opražíme na sucho na pánvičce.
Všechny suroviny smícháme a krátce hněteme, hotové těsto je hodně lepivé. Chlebíčkovou formu o rozměru cca 25 x 11 cm vymažeme máslem a vysypeme otrubami nebo krupicí, vyklopíme do ní těsto a na povrchu ho uhladíme do rovna. Formu přikryjeme utěrkou a na teplejším místě bez průvanu ji necháme stát, dokud v ní těsto nezdvojnásobí svůj objem (u mě to bylo asi 6 hodin).
Troubu nahřejeme na 210°C. Chléb těsně před vložením do trouby postříkáme na povrchu vodou, následně jej postříkáme ještě jednou po 5 minutách pečení. Chleba se peče 50 až 60 minut. Upečený chléb vyklopíme z formy a na roštu jej necháme úplně vychladnout.
Prosím má někdo tip, kde koupit čistě žitný chleba v Brně? Dříve jsem ho kupovala často, ale nějak se z obchodů a pekáren vytratil. Lenka
Já tedy neporadím, já jím tyhle tmavé chleby jen velmi málo. Jen jsem viděla nějaký s minimem pšeničné mouky u pana Makovce.
Zdravim, nevim, jestli je celožitný, ale žitný (podle mě dobrý a vzhledově dost podobný tomu výše) mají v Preclíku na Gorkého. Kristýna
Fešák! Hned bych si dala!