Semlor (pl.) jsou pečené bulky z pšeničné mouky s kardamomem naplněné sladkou nádivkou, nejčastěji mandlovou, která je doplněna spoustou šlehačky. Původně se jednalo pouze o pečivo, které se namáčelo do horkého mléka – švédsky hetvägg. Mandlovou náplní začali bulky plnit až v roce 1833 a šlehačkou až po I. světové válce. Ve skandinávských zemích je také tradičně pojídají na „tlusté úterý“, tedy poslední úterý před Popeleční středou.
Recept z Moich wypieków.
Suroviny na 16 bulek
200 ml plnotučného mléka
80 g másla
75 g krupicového cukru
400 g pšeničné světlé chlebové mouky
10 g instantních droždí
1 malé vajíčko (nebo ½ většího)
2 lžičky pomletého kardamomu
½ lžičky soli
K potření bulek
1 vejce
1 lžička mléka
Mléko s máslem a cukrem dáme do kastrolku a lehce je ohřejeme, aby se máslo a cukr rozpustily.
Mouku spolu s droždím prosejeme, přidáme kardamom, sůl, vajíčko a trochu prochladlé mléko s máslem. Vypracujeme těsto, je hodně hutné. Těsto necháme na teplém místě bez průvanu kynout 1 a ½ hodiny. Druhá možnost je připravit si těsto večer předem, v misce ho dobře přikrýt potravinářskou folií (aby nevysychalo) a nechat jej přes noc kynout v ledničce.
Po vykynutí těsto rozdělíme na 16 stejně velkých dílů, vytvoříme z nich kuličky, které klademe ve větších rozestupech na plech vyložený pečicím papírem. Přikryjeme je utěrkou a necháme opět na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Před pečením je potřeme vejcem rozšlehaným s mlékem. Pečeme dozlatova 8 až 10 minut v troubě vyhřáté na 210°C.
Po upečení je necháme vychladnout na roštu.
Mandlová náplň
200 g mandlové moučky (nebo jemně pomletých oloupaných mandlí)
70 g krupicového cukru
80 g moučkového cukru
1 lžička vanilkového cukru
špetka pomletého kardamomu
1 lžíce smetany ke šlehání
cca 100 ml vody
Všechny suroviny smícháme. Pokud by směs byla moc hustá, přilejeme do ní ještě trochu vody nebo smetany. Naplníme ji do cukrářského sáčku s kulatou špičkou.
Vychladlým bulkám odkrojíme vršek. Střed každé bulky trochu vydlabeme, aby se do ní vešlo více náplně. Do středu každé bulky nastříkáme mandlovou směs.
Šlehačka
600 ml smetany ke šlehání
2 lžíce moučkového cukru
Ze smetany vyšleháme pevnou šlehačku, ke konci šlehání přidáme prosátý moučkový cukr. Šlehačku naplníme do cukrářského sáčku s ozdobnou špičkou (např. Wilton 1M). Šlehačku nastříkáme kolem a nad mandlovou směs. Přikryjeme seříznutým vrškem a posypeme moučkovým cukrem.
Já jsem letos dokonce byla ve Švédsku, kde jsem je pekla 🙂
A dělají je stejně 🙂 Nějaké vychytávky k jejich přípravě?
Marynko, aj ja robievam toto mnami pecivko, miluje ho cela rodina, hlavne vsak manzel, aj receptik mam na blogu … Juj ako si ma navnadila, máš ich úžasne ..
Děkuji, také jsem jim asi propadla, byly dokonce místo dortu na narozeniny 🙂
Kardamon+kynuté těsto, to je opravdová láska. Vypadají nádherně a stejně tak musí i chutnat, protože ta kombinace je prostě skvělá! Jsi opravdová královna fašanku!
Já se minulý týden pokusila o smažení, chuťově byly mé perníkové minikobližky s povidly sice moc dobré, ale vypadaly jako vybuchující perlorodky, navíc byly usmaženy fakt hodně dohněda (myslíš, že to může být sádlem?, nebyly spálené, ale strašně rychle zabarvené do tmavěhněda), takže já asi půjdu pro příště cestou pečení. A rovnou se vrhnu na tyhle luxusní bulko-kobližky a budu si u toho číst Pipi Dlouhou punčochu 🙂
Já si říkala, že Tebe určitě tenhle recept potěší, nic se nemusí smažit a kardamom k tomu 🙂 Příliš rychle hnědé koblihy bych přisuzovala moc rozehřátému sádlu.
Teda, Marynko, to vypadá nádherně …. Marki
Díky, hlavně to báječně chutná 🙂