Pečivo s mákem je populární nejen u nás, ale také v celé střední a východní Evropě. V některých zemích bývá makový závin součástí i svátečního stolu o Vánocích a Velikonocích, protože má v lidových pověrách symboliku štěstí, úrody a plodnosti. Nejčastěji se připravuje z kynutého těsta, ale může být i z listového nebo plundrového.
Aktualizace 17. 11. 2013 – Podrobněji jsem rozepsala přípravu makové náplně. Tento postup se více používá v Polsku a je vhodný pro ty, co nemají mlýnek na mák, ale vlastní mlýnek na maso. Náplň můžete připravit také z máku pomletého předem (tento recept), je potřeba si upravit poměr surovin. Inspirace Moje wypieki.
Těsto
340 g hladké mouky
100 g másla
120 ml mléka
4 žloutky
50 g moučkového cukru
10 g vanilkového cukru
15 g instantního droždí
1 lžíce slunečnicového oleje
1 lžíce rumu
velká špetka soli
Máslo roztopíme a ihned k němu přilijeme mléko. Ze všech surovin uhněteme hladké nepříliš hutné těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a těsto necháme na teplém místě 90 minut kynout.
Maková náplň
300 g máku
4 bílky
150 g moučkového cukru
60 g rozinek
40 g vlašských ořechů
1 lžíce medu
1 lžíce měkkého másla
1 lžička mleté skořice
1 lžička mandlového oleje (není nutné)
Mák přelijeme 300 ml vařící vody a necháme jej odstát, dokud voda nevychladne. Mák scedíme přes jemné sítko nebo plátno (necháme dobře vykapat) a 2x jej přemeleme v mlýnku na maso s deskou s nejmenšími otvory. Vlašské ořechy nasekáme nebo pomeleme nahrubo. Z bílků vyšleháme pevný sníh.
Mák dobře promícháme s cukrem, máslem, rozinkami, ořechy, medem, skořicí a olejem. Na závěr jen zlehka zamícháme sníh z bílků.
Z vykynutého těsta odebereme polovinu, rozválíme ji na čtverec silný asi 5 mm. Plochu těsta potřeme polovinou makové náplně tak, aby na třech stranách zůstaly volné 3 cm od kraje. Těsto zavineme od strany, kde je náplň namazaná, až k okraji. Konce těsta podehneme pod závin. Uřízneme si pečicí papír, aby byl asi o 4 cm delší než závin a dal se omotat alespoň ve dvou vrstvách kolem něj. Polovinu papíru potřeme slunečnicovým olejem. Závin položíme na část potřenou olejem a papír kolem závinu omotáme. Takto připravený závin položíme na plech spojem dolů, aby se papír nerozmotal, oba kraje papíru na koncích závinu necháme volně trčet. Stejně postupujeme s druhou polovinou těsta.
Pečeme 30 až 40 minut v troubě vyhřáté na 180°C bez ventilátoru. Závin musí být na povrchu světle hnědý. Ihned po upečení rozstřihneme pečicí papír a závin posypeme moučkovým cukrem. Necháme vychladnout.
Prosím, kolik mám dát droždí, když používám čerstvé. Děkuji.
30 g
Prosim vas, da se pouzit jiz hotovou namletou makovou napln? Pomer ostatnich surovin zustava stejny?
Dekuji,
Elvira
Nepoužívám, tak nevím.
Mary, děkuji za naprosto dokonalý recept. Závin je luxusní 🙂
Vyzkoušela jsem už mnoho receptů z Vaší sbírky a chodím na Vaše stránky moc ráda.
Přeji ať se Vám daří …
Lucie
Do makové nádivky dávám trochu rumu ,cukr a citronovou štávu nerbo kyselinu citr. aby byla nádivka pikantní.Ještě jsem zapoměl trochu másla na zjemnění a med.
Maryno vy jste génius!!! Trik s pečícím papírem je skvělý (já jsem ho sice málo zasunula pod závin a praskl mi jak se papír uvolnil, ale i tak je to nejkrásnější závin, který jsem kdy upekla). Krásně voní a nejradši bych do sebe nacpala celou nohavici 🙂
To určitě nejsem 🙂 Někde jsem to vyčetla, ale funguje to skvěle, to je fakt.
na zahuštění maku používám strouhanku a bílek našlehaný do nádivky nedávám. Váš Beda Koule
Zajímavé 🙂 Dá se přes papír nějak poznat, že už je to upečené? 🙂
Katka
Jo, i přes papír bylo vidět, že je závin již hnědý a také se dá nakouknout těmi kraji papíru.
Super, super, mletý mák jsem si dovezla, tak vyzkouším.. doufám, že se mi povede takhle úhledná rolka, rolády v mém podání jsou většinou katastrofa :-))
Určitě povede, neboj. Úhledná rolka je právě díky tomu obalení v papíru, který zabrání roztečení se závinu během pečení.
Jakou to má vlastně konzistenci? Jako klasický závin a nebo je to křupavější? 🙂
Jako klasický závin, vláčné těsto. Jen mák je díky tomu, že se do něj dává bílkový sníh, nadýchanější.
Dobře, ukecala jste mě :-)))) Nejdřív jdu ale utřít slinu z klávesnice 🙂