
Tohle byl dort k Toniným 5. narozeninám. Toňa miluje mrkev, tu jsem dokonce nosila na cvičák jako pamlsky, a tvaroh, takže si na něm smlsla. Obojího v něm totiž bylo hodně. Z dárku, nového náhubku, tak úplně nadšená nebyla. Neobměkčilo ji ani to, že je růžový. 🙂
Mrkvový korpus
200 g mrkve
250 g ovesných vloček
1 vejce
2 lžíce rostlinného oleje
2 lžíce vody
½ lžičky prášku do pečiva
Dno dortové formy o ∅ 22 cm vyložíme pečicím papírem, boky vymažeme olejem a vysypeme hrubou moukou.
Mrkev očistíme a nastrouháme ji na jemno. Vymačkáme z ní přebytečnou šťávu, kterou schováme na pozdější použití. Vločky pomeleme na jemno nebo rozsekáme ve food processoru. Vločky promícháme s práškem do pečiva.
Vejce s olejem krátce vyšleháme metličkou. Přidáme mrkev, ovesné vločky s práškem do pečiva a vodu. Vypracujeme těsto, které je trochu lepkavé, ale drží pohromadě. Těstem vymačkáme dno dortové formy.
Pečeme 20 až 25 minut v troubě vyhřáté na 170°C, spodní a horní ohřev s horkovzduchem. Po upečení necháme vychladnout ve formě.
Želé ozdoba
hrst čerstvého nebo mraženého ovoce
mrkvová šťáva
1 plátek želatiny
0,5 dcl vody
Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat (připomíná pomačkaný igelitový sáček).
Ovoce spolu s mrkvovou šťávou a vodou krátce povaříme, stačí tak 2 minuty. Necháme lehce vychladnout a zamícháme do něj nabobtnalou vymačkanou želatinu.
Směs nalijeme do silikonové formy. Použila jsem růži o ∅ 6 cm. Necháme v ledničce ztuhnout do následujícího dne.
Tvarohový krém
500 g tvarohu (kostky v alobalu)
2 plátky želatiny
2 lžíce lososového oleje
Želatinu namočíme do studené vody a necháme ji nabobtnat (připomíná pomačkaný igelitový sáček).
Tvaroh s olejem vyšleháme v misce metličkou. Jednu lžíci odebereme do malého kastrolku, přidáme nabobtnalou želatinu, a na vařiči na nejmenší teplotu zahříváme, dokud se želatina nerozpustí. Směs nesmí projít varem. Smícháme se zbývajícím tvarohem.
Tvaroh nalijeme na upečený prochladlý korpus, uhladíme. Necháme vychladit v ledničce do následujícího dne.
Kompletace dortu
tyčinka na čištění zubů (použila jsem Lyopet)
Vychlazený ztuhlý dort vyjmeme opatrně z formy. Na horu položíme jako ozdobu želé vyloupnuté ze silikonové formy a vedle něj tyčinku na čištění zubů.









Komentáře smí přidávat pouze přihlášení uživatelé.