Další chleba z hrnce. Tento je čistě pšeničný z kvásku. Díky Cheddaru a rozmarýnu je hodně aromatický a brambory mu dodávají vláčnost. I po 3 dnech je chleba stále dobrý, na rozdíl od jiného pšeničného pečiva, které je jedlé většinou jen v den upečení. Jo a nejlepší je jen tak samotný! Z krásného blogu plného voňavých bochníků Tatter o chlebie.
Pšeničný levain
30 g aktivního pšeničného kvásku
100 g hladké pšeničné mouky
100 g vlažné vody
Suroviny smícháme v misce, tu přikryjeme potravinářskou folií a odstavíme ji na 8 až 12 hodin na teplé místo. Kvásek během té doby zvětší svůj objem asi o necelou čtvrtinu.
Suroviny na chléb
230 g pšeničného levain
510 g bílé pšeničné mouky
3 g instantního droždí
14 g soli
250 g brambor
100 g sýru Cheddar
3 snítky rozmarýnu
Brambory uvaříme ve slupce do měkka, musí být předem dobře omyté a během vaření se nesolí. Z uvařených brambor odlijeme 230 g vody a necháme ji vychladnout. Ještě teplé brambory oloupeme, necháme je vychladnout a nastrouháme na struhadle s většími očky.
Ve větší míse smícháme pšeničný levain s 250 g mouky, droždím, bramborami a 115 g vody z vaření brambor (opatrně, aby těsto nebylo příliš řídké). Mísu odstavíme na 30 minut na teplejší místo, aby těsto vstřebalo vodu (autolýza). Poté do těsta přimícháme zbývající mouku a sůl a přiléváme tolik vody z brambor, aby vzniklo středně hutné těsto. Vyklopíme je na vál a hněteme 6 minut, přidáme lístky rozmarýnu nasekané na drobno a hněteme další 2 minuty. Těsto je lehce lepkavé, ale ne moc. Těsto dáme do mísy vymazané olejem, přikryjeme utěrkou a dáme na 1½ hodiny kynout na teplé místo. V polovině kynutí těsto odvzdušníme jeho složením na polovinu.
Cheddar nakrájíme na proužky. Vykynuté těsto na vále rozprostřeme na obdélník, po celé ploše rozložíme Cheddar a obdélník srolujeme jako závin. Závin stočíme do kruhu a vložíme jej do pedigové ošatky dobře vysypané moukou k dalšímu kynutí. Na toto množství těsta jsem použila ošatku na 1,2 kg těsta. Ošatku přikryjeme utěrkou a chleba dáme kynout na teplé místo na 1 hodinu.
Před pečením nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a půl hodiny ji nahříváme na 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chleba na lopatu nebo prkýnko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce. Bochník lehce postříkáme vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Pečeme 15 minut přikrytý, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 230°C a pečeme dalších 15 minut. Vypneme troubu a chleba v ní ještě 10 minut necháme dojít.
Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.
Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Během prvních 2 minut pečení je potřeba každých 30 sekundách nastříkat na boky trouby trochu vody, používám na to postřikovač na květiny. Pokud máte skleněná dvířka, tak opatrně, aby Vám nepraskla. Důležité je pracovat rychle, aby trouba nebyla moc dlouho otevřená, jinak se v ní nevytvoří dostatečné množství páry.
Dobry vecer, uz dlhsi cas sledujem vas blog aj som uz vela veci podla vasich receptov piekla, vzdy sa mi to podarilo a chut famozna ci dukatove buchticky, drobne pecivo, mrkvova torta ….. aj dnes na veceru som robila francuzke palacinky podla vasho receptu, komentare nepisem lebo nestiham pri dvoch malzch detoch, ale dnes som si nasla cas a nahromadilo sa mi aj zopar otazok. Chcela by som si upiect svoj prvy chleba uz som si aj zarobila na psenicny kvasok, chcela by som robit tento, ale bez cheddaru tak sa chcem opytat ci to vadi, ci bude dobry aj bez neho a este sa chcem opytat ci ta muka je hladka obycajna psenicna a v com by ste mi poradili nechat chlebik kysnut ked zatial nemam osatku. Dakujem a s pozdravom Veronika
Dobrý den, to jsem ráda, že se Vám moje recepty tak osvědčily. Sýr do chleba dávat nemusíte, vadit to nebude, případně můžete použít jiný. Mouku jsem do tohoto chlebu dávala klasickou hladkou a povedl se, ale může být i z pšeničné chlebové. Kynout chleba můžete nechat i v misce, ale vystlala bych ji plátěnou utěrkou, tu hodně pomoučit a vložit těsto. Přeji mnoho zdaru 🙂
Dakujem, za rady. Kvasok uz pekne buble. Hadam to dobre dopadne. Prajem pekny den. Veronika
Marčo nesnáším dělání těsta! To ta mouka, mám ji všude! A to nemluvím ani o tom když do ní naleju vodu! Jsem kuchař 15 let a dělání těsta se vcelku zdárně vyhýbám. Ale jak jsem narazil na tyhle tvoje supr krásny chleby co voní už z receptu měl jsem plnou hubu slin…Ještě ted mám mouku všude a hrozím se pohledu na sprchu, kde ji poleju vodou. Nic z toho ted ovšem není důležité, nebod na roštu chladne krááásný a vonavý bochník!
Je na tvých laskominách vidět, že je děláš s láskou a poctivě a to se mě líbí!
Štěpán
Musím přiznat, že nad tvým příspěvkem jsem se fakt hodně nasmála. Úplně to vidím tu mouku a vodu… Za tu námahu to stálo, což? Chutná?
Marynko,
není nic lepšího než "čerstvě upečený chleba" …. pamatuju si, že když jsem byla malá a chodila jsem našim na nákupy a přivezli čerstvý chleba, tak než jsem došla domů, tak jsem okousala obě patky:o):o):o) ………. Marki
Ta historka mi docela hodně něco připomíná 🙂 Nejlepší býval chleba u prababičky, namazaný domácím přepuštěným máslem a posypaný krystalovým cukrem = nejoblíbenější kombinace dětství.
Ach bože, vypadá fantasticky! Asi si jako kůru proti depresi z útočících nemocí dopřeju taky pečení domácího chleba. Tenhle je úplně dokonalý!
Madlo, to určitě pomůže. To že z mouky, vody a soli vznikne něco tak úžasného ve mě pokaždé vyvolává euforii 🙂