Předchozí švestkový koláč se podával jako dezert k nedělnímu obědu, kde byla hlavním chodem tato jehněčí kýta pomalinku pečená na kořenové zelenině, čerstvém rozmarýnu, estragonu, oreganu a bílém víně. Po čtyřech hodinách v troubě se úplně rozpadala a přitom byla krásně šťavnatá. Ideální přílohou byla bramborová kaše.
Suroviny
1 kg jehněčí kýty (odblaněná, bez loje)
6 velkých stroužků česneku
4 větší mrkve
3 petržele
1 menší celer
4 velké snítky čerstvého rozmarýnu
6 velkých snítek čerstvého oregana
3 snítky čerstvého estragonu
5 kuliček jalovce
3 bobkové listy
olivový olej
1 lžíce másla
sůl
čerstvě mletý černý pepř
200 ml bílého suchého vína
Česnek nakrájíme na tenké plátky, z dvou snítek rozmarýnu otrháme lístky a lehce je promneme v rukou, aby se rozvoněly. Omytou a osušenou kýtu potřeme olivovým olejem, posypeme čerstvě mletým pepřem, rozmarýnem a plátky česneku. Zabalíme ji do potravinářské fólie a necháme ji minimálně 2 hodiny marinovat, ale klidně i celou noc.
Kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na menší hranolky dlouhé asi 4 cm. Z marinovaného masa odstraníme rozmarýn a česnek, aby se nepřipálily, ale nevyhazujeme je, následně je k masu vrátíme.
Pekáč nahřejeme, dáme do něj 3 lžíce olivového oleje a na rozpálený tuk položíme maso, které ze všech stran osmahneme, aby se zatáhlo. Poté maso vyjmeme a k oleji přidáme lžíci másla. Na rozpuštěné máslo dáme osmahnout kořenovou zeleninu, polovinu bylinek a česnek s rozmarýnem z marinády. Zeleninu restujeme jen pár minut, vrátíme na ni maso, vše dostatečně posolíme, můžeme přidat ještě i trochu čerstvého pepře, zbývající bylinky, bobkový list, jalovec, podlijeme vínem a pečeme do měkka asi 4 hodiny v troubě vyhřáté na 120°C. V případě potřeby jen nepatrně podléváme vodou nebo dalším vínem.
Podáváme s vařenými bramborami nebo bramborovou kaší a upečenou kořenovou zeleninou.
Marynko, při pohledu na tu dobrotu se mi sbíhají sliny … voní to až sem …. Marki