Chleba z žitného kvásku s pšeničnými otrubami a s cibulkou smaženou dozlatova.
Žitný levain
1 lžíce aktivního žitného kvásku
100 g celozrnné žitné mouky
130 g vlažné vody
Suroviny smícháme v misce, tu přikryjeme potravinářskou folií a odstavíme ji na 12 až 16 hodin na teplé místo. Kvásek během té doby zvětší svůj objem asi o necelou čtvrtinu.
Suroviny na 1 bochník
celý žitný levain
450 g pšeničné chlebové mouky
100 g žitné chlebové mouky
30 g pšeničných otrub
330 g vlažné vody
14 g soli
1 vrchovatá lžíce celého kmínu
2 cibule
kousek másla
Ve větší míse smícháme všechny suroviny a těsto hněteme 10 minut. Můžete i v robotu. Hotové těsto, je takové hutnější a jen velmi málo lepkavé, vložíme do mísy vymazané olejem, přikryjeme utěrkou a necháme kynout 2 ½ hodiny, přičemž těsto během této doby 3x odvzdušníme přeložením, vždy po 45 minutách.
Během kynutí těsta si připravíme cibulku. Nakrájíme ji na drobno a na mírném plameni ji smažíme na másle dozlatova, cca 20 minut.
Vykynuté těsto na pracovní desce roztáhneme rukama na větší obdélník. Na něj rozprostřeme rovnoměrně cibulku a těsto srolujeme jako závin. Těsto vložíme spojem nahoru do pedigové ošatky vysypané moukou. Přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 1 ½ hodiny.
Půl hodiny před koncem kynutí nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a nahříváme oboje na 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chleba na lopatu nebo prkénko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce, jehož dno jsme předem poprášili také hrubou moukou. Bochník lehce postříkáme vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Chleba pečeme 15 minut přikrytý, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 230°C a pečeme dalších 20 minut. Vypneme troubu a chleba v ní ještě 10 minut necháme dojít.
Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.
Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Během prvních 2 minut pečení je potřeba každých 30 sekundách nastříkat na boky trouby trochu vody, používám na to postřikovač na květiny. Pokud máte skleněná dvířka, tak opatrně, aby Vám nepraskla. Důležité je pracovat rychle, aby trouba nebyla moc dlouho otevřená, jinak se v ní nevytvoří dostatečné množství páry.
Bohuzial som dnes nezohnala psenicne otruby a levain je hotovy.. 🙁 Je mozne ich niecim nahradit? Alebo vynechat? Monika
Můžete vynechat a ubrat trochu vody nebo dát trochu víc žitné mouky.
Dakujem, chlebik bol vyborny.. este trochu teply dnes na veceru. V peceni chleba som zaciatocnik, ale od Vas uz som piekla treti ( cesnakovy a podmaslovy ) a u nas doma zozali velky uspech.. urcite vyskusam aj dalsie 🙂 Mate krasny blog, tesim sa na vsetky nove recepty, nech sa Vam dari!! 🙂
Díky, holky.
Kráásná chleba, úplně láká k zakousnutí:)
Další nádhernej chleba z Maryniny kuchyně. Úplně cítím tu vůni, hned bych si zakrojila!
Jako naprosto upřímně, upéct takovýhle chleba, je fakt umění!
Máš můj obdiv. Dneska jsem byla zrovna na přednášce nejlepšího pekaře Francie roku 2004. Určitě by se ti to líbilo!
Taková přednáška by se mi líbila určitě, škoda… A děkuji moc za pochvalu.
Marynko, vypadá nádherně ….. hned bych si ho s chutí dala, …… ach jo, jdu si dát k snídani včerejší gumový rohlík …..:o):o):o) Marki
Nezávidím 😀