Faworki nebo také chrusty jsou polskou obdobou našich Božích milostí. Slovo faworek pochází z francouzského faveur – tenká stuha, mašlička. Z tohoto těsta s kysanou smetanou nejsou křupavé, ale nadýchané a lehoučké jako obláček. Smažení vypadalo jako malý zázrak, během nějž se proužek těsta vhozený do oleje vynořil na hladinu, nafoukl se tak, že málem praskl a naskákaly na něm charakteristické malé puchýřky. Aby se chrusty takto správně usmažily, nesmí být teplota tuku příliš vysoká, tuk se nesmí přepalovat.
Suroviny
1 menší vejce
2 žloutky
1 lžíce moučkového cukru
250 g hladké mouky
35 g másla
špetka soli
2 vrchovaté lžíce kysané smetany
1 lžíce rumu nebo octa
olej nebo sádlo na smažení
moučkový cukr
1. Vejce, žloutky a cukr spolu vyšleháme do husté pěny, je potřeba šlehat přibližně 10 minut.
2. Mouku prosejeme, přidáme k ní sůl a máslo nakrájené na malé kousky. Máslo rukou promneme s moukou, aby se obě ingredience spolu spojily.
3. Mouku přisypeme k vyšlehaným vajíčkům a ručně nebo míchací metlou je promícháme, aby se vše lehce spojilo a vytvořila se směs podobná drobence. Přidáme kysanou smetanu a rum a dále mícháme, až vznikne jednolitá hmota. Těsto je hodně pevné a hutné. Vytvoříme z něj kouli, zabalíme ji do potravinářské folie a dáme odležet na 45 minut do ledničky, těsto během té doby zvláční a lehce změkne.
4. Těsto rozválíme na menší obdélník, přehneme jej na třetiny, otočíme o 90°, opět rozválíme na obdélník a opět přehneme na třetiny. Postup opakujeme ještě několikrát, čím vícekrát tím lépe. Do těsta se takto dostane dostatek vzduchu. Ke konci rozvalování uvidíte, jak se v těstě tvoří vzduchové bubliny. Těsto se nesmí moc podsypávat moukou, takže je lepší ho rozvalovat na silikonovém válu.
5. Těsto rozválíme na co nejtenčí plát, vykrajujeme z něj obdélníky o velikosti 12 x 3 cm. Ve středu každý obdélník nařízneme a dírkou provlečeme jeden konec těsta.
6. Sádlo nebo olej rozehřejeme v širším kastrolku nebo fritéze na 160°C. Tuku musí být dostatek, aby v něm mohly Boží milosti volně plavat. Boží milosti smažíme z obou stran a musí zůstat po usmažení světlé. Usmažené necháme okapat na papírové utěrce. Lehce vychladlé pocukrujeme a podáváme. Nejlepší jsou úplně čerstvé.
7. Připravené syrové těsto můžete uchovat 1 až 2 dny v ledničce.
Polski recept
1 menší vejce
2 žloutky
300 g hladké mouky
špetka soli
250g kysané smetany
1 lžíce spirytusu nebo octa nebo vodki
Díky za další do sbírky
pochopila jsem správně, že je to z listového těsta? :))
Ne, to není z listového těsta, jen se stejně překládá. Běžně se těsto na Boží milosti vytlouká, aby zvláčnělo a provzdušnilo. Tady u tohoto receptu se vzduch dostane do těsta jeho několikerým překládáním.
díky za nové info 🙂 jsi šikulka
úžasné! hned jsem dostala chuť :). takže v úterý bude asi oproti předešlým rokům malá změna – od koblih k faworkám.
hezký večer! M
Určitě nebudete litovat! Jako vylepšení se dá udělat ještě jablečné pyré a namáčet je v něm.